کاپادوکیه؛ جشنواره بالن سواری

کاپادوکیه (Cappadocia) اسم یک منطقه با مناظر رویایی در مرکز آناتولی ترکیه است. در این مقاله با کجارو همراه باشید تا با این منطقه تاریخی بیشتر آشنا شوید.

کاپادوکیه؛ جشنواره بالن سواری

مسافران این منطقه چهره‌های سنگی این کوه‌ها را حفاری می‌کردند و از آن اقامتگاه، انبار و معابد برای خود می‌ساختن. که این خانه‌ها مانند یک اثر هنری در منطقه کاپادوکیه می‌درخشند. بعد چند هزار سال باد و باران لایه‌های سنگ‌ها فرسوده شده و تلفیق آن با خاکستر آتشفشان لونر شکل سنک‌ها را شبیه به دودکش‌های خیالی شده است.

به دلیل اهمی زمین‌شناسی، تاریخ و ویژگی‌های هنری این مجموعه، کاپادوکیه یکی از مقاصد محبوب مسافران بوده و بالن سواری ورزش مورد علاقه این منطقه است و همه روزه جشنواره‌هایی با محوریت بالن‌سواری در این منطقه برگزار می‌شود.

کاپادوکیه به وسیله آتشفشان های فوران شده در ۳ تا ۹ میلیون سال پیش شکل گرفته است. بعد از هزاران سال سنگ های رسوبی و آتشفشانی فرسوده شده و به هزاران ستون مناره‌شکل شگفت انگیز در آمده که ارتفاع بعضی از آن‌ها به ۴۰ متر هم می‌رسد. در قرن چهارم میلادی درون این صخره‌ها مردم شبکه‌ای از تونل‌ها حفاری کرده‌اند. که این تونل‌ها بخش‌های پناهگاه، اقامتگاه، انبار و معابد را به هم وصل می‌کند. تمامی شهر بر اساس مجموعه‌ای از تونل‌ها شکل گرفته است. که آن را به بزرگ‌ترین مجموعه تونل مسکونی دنیا تبدیل کرده است.

انسان‌ها برای اولین بار در دوره هی‌تایت (حدودا بین قرن ۱۲ تا ۱۸ قبل از میلاد) در کاپادوکیه ساکن شدند و به طور ناخوشایندی ابتدا این منطقه بین مرز امپراتوری‌های یونان و ایران بود و بعد از دوره بیزانس بین مزر امپراتوری یونان و دیگر رقبا این امپراتوری قرار گرفت.

این موقعیت سیاسی پرمخاطره به معنای «ساکنان جایی برای مخفی شدن نیاز دارند» تدبیر شد و آن‌ها راه حل این مشکل را در حفر کردن تونل در صخره‌ها پیدا کردند.در زمان مسیحیت پناهندگان مسیحی در غار کاپادوکیه ساکن شدند و آن‌ها در این مکان یک جامع مدرن ایجاد کردند.
این موقعیت سیاسی پرمخاطره به معنای «ساکنان جایی برای مخفی شدن نیاز دارند» تدبیر شد

اتاق های این غار برای افرادی که به اینجا آمده بودند، آزار دهنده بود و به همین دلیل راهبان تصمیم به گسترش حفاری گرفتند. در قرن هفتم راهبان نقاشی‌های بیزانسی بر روی دیواره‌های معابد غار کشیدند و آن معابد را به کلیسا تبدیل کردند. که این نقاشی‌ها حالا هم بر روی دیواره های غار موجود هستند.

همه‌ی خانه‌های غارنشینان کاپادوکیه به موزه تبدیل نشده است. بعضی از آنها هنوز به عنوان خانه و بعضی دیگر به عنوان هتل مورد استفاده قرار می‌گیرد. هتل‌های این منطقه یک تجربه منحصربه‌فرد مهمان نوازی را به شما پیشنهاد می‌دهند؛ یکی از منحصر‌به‌فرد‌ترین هتل‌های این منطقه الکپ اوی است که اتاق‌های آن به صورت غار‌های حفر شده در داخل کوه‌های سنگی است.

 

منبع : کجارو