عشق آباد در یک نگاه

عشق‌آباد در کشور ترکمنستان قرار دارد و به لطف ساختمان‌هایی با معماری زیبا، موزه‌های متعدد، طبیعت زیبا و بکر و… یک مقصد عالی برای گردشگری به حساب می‌آید.

عشق آباد در یک نگاه

عشق‌‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان است و در نزدیکی مرز این کشور با ایران قرار دارد و پایتخت سیاسی ترکمنستان محسوب می‌شود. نام عشق‌آباد در قدیم «اَشک‌آباد» بوده‌ است و آن را برگرفته از نام ایرانی «اشک یکم» (سردودمان سلسله اشکانیان) به همراه واژه فارسی «آباد» دانسته‌اند. این شهر آسیایی در سال ۱۸۱۸ تنها روستای کوچک جهت استراحت کاروانیان جاده ابریشم بود که در نزدیکی شهر باستانی نسا قرار داشت. در حال حاضر گفته می‌شود که عشق‌‌آباد روی خرابه‌های شهر باستانی نِسا بنا شده است. در سال ۱۹۲۴ عشق‌آباد رسما پایتخت ترکمنستان شوروی شد و در سال ۱۹۴۸ میلادی زلزله ویرانگری این شهر را تخریب کرد که بعدها بازسازی شد.

عشق‌آباد در جنوب ترکمنستان، در دشت توران و در ۲۵ کیلومتری شمال مرکز ایران واقع شده‌ است. این شهر در استان آخال در دشت کوه‌پایه‌ای کوهستان کپه‌داغ قرار دارد. جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر در مساحت ۴۴۰ کیلومتر مربعی آن زندگی می‌کنند. شهر شیروان در استان خراسان نزدیک‌ترین شهر ایران به عشق‌آباد است و از مرز این شهرستان تنها ۲۲ کیلومتر تا پایتخت ترکمنستان فاصله دارد. فاصله عشق‌آباد تا مشهد نیز ۲۵۰ کیلومتر است.

آب و هوای عشق‌آباد مانند سایر مناطق ترکمنستان، بیابانی است به‌طوری که تابستان‌هایی سوزان و خشک و زمستان‌هایی کوتاه و ملایم دارد. میانگین دمای هوا در تابستان به ۳۸ درجه و حداکثر به ۴۵ درجه و در زمستان به ۴- و حداکثر ۱۶- می‌رسد. اسفند، فروردین، مهر و آبان بهترین زمان سفر به این شهر زیبا است.

استفاده از سیستم حمل و نقل در شهر عشق‌آباد بسیار ساده ست و شما در هر جای شهر که بایستید و دستتان را تکان دهید، تاکسی جلوی پای شما می ایستد. علاوه بر تاکسی، سیستم اتوبوسرانی هم در این شهر بسیار خوب است و می توانید با اتوبوس های این شهر به نقطه ای که می خواهید سفر کنید که هزینه بلیط تک سفره ۰٫۰۹ دلار و هزینه بلیط ماهانه ۵٫۷۰ دلار است. ورودی تاکسی ۰٫۸۰ دلار و به ازای هر یک کیلومتر ۰٫۵ دلار به مبلغ اضافه می‌شود.

 

منبع : کجارو